Başkan’ın Mesajı

Saygıdeğer Türkiye Kamuoyu ve Projemizde Görev Alacak Sevgili Yol Arkadaşlarım;

Bir yol çıkmışsanız eğer, sizin için gaye yola çıkış sebebinizin peşinden gitmektir. Eğer, amacınızdan eminseniz, bir derdiniz, bir meseleniz varsa; menzile varmak ikinci plandadır aslında. Mühim olan yola çıkmaktır. Bizler “81 İlde 81 Siber Kahraman” fikrini olgunlaştırırken, önce gayemize inandık. Bu millet ve onun varlığının teminatı olan bu devlet için müspet bir şeyler yapabilmek, büyüklerimizden aldığımız ve adına Türkiye denen bu mukaddes emaneti bizden sonraki nesillere mutlu ve güvenli bir ülke olarak bırakabilmek, her şuurlu vatan evladı gibi bizim de en büyük ve en gerçek gayemizdi. Bu ufuk bizi her gece geç uyutan ve sabah erken kalkmamızı sağlayan amacımızdı.

Yaşadığımız müddetçe memleket için yapacağımız şeyler bitmese de, bu işler arasında en somut fayda vaat edenlerden birinin 81 ilde 81 Siber Kahraman projesi olduğuna inanıyorum. Bu manada 81 ilde vereceğimiz siber güvenlik eğitimleri için yola çıkarken, “zafer değil sefer” felsefesine inansak ta, adım attığımız yolun en azından mağlubiyete çıkmayacağını biliyorduk. Ve içimiz rahattı. Çünkü siber güvenlik alanında sahip olduğumuz tecrübe ve ilmi temeli değerlendirip, gençleri bu alanda yaşlarına uygun şekilde bilgilerle donatırsak ve bunu milli sorumlulukla hareket etmek bilinciyle birleştirirsek amacımıza ulaşmış olacaktık.

İnsanlar iki konuda topluma faydalı olabilirler. Bir bildikleri konuda, bir de inandıkları konuda. Çünkü meseleleri ifade ederken ve aktarırken meselenin özüne vakıf olduğunuz için, o konuya inandığınız için, daha net ve daha istekle ifade edersiniz. Aktardığınız şey teknik bilgiyse onu doğru şekilde, mantıki bir sıralama dahilinde aktarma durumunuz olur. Vicdani ve değerler bazındaki meselelerde ise, o değeri içinizde hissettiğiniz için, özümsediğiniz için heyecanınızı ve bakış açınızı karşıdakine yoğun şekilde iletebilirsiniz.

Bu manada benim ve proje arkadaşlarımın uzmanlığımız yanında, gençlerle olan eğitim deneyimimizin de, bilgimizi onlara net ve seviyelerine uygun şekilde aktarmamıza vesile olacağını öngörüyorum.

Öte yandan ana amaç milli siber güvenlik şuuruna sahip gençler yetiştirmek olduğu için, içimizde hissettiğimiz milli sorumluluk ile gençlerin vatan ve millet sevgisi bir araya gelince, geleceğin en ileri teknoloji ortamında bile hangi makam ve mevkide bulunursa bulunsun; teknik bilgisini milli ve manevi sorumlulukla hayata geçiren kişilerin yetişmesine katkı sunacağımıza gönülden inanıyorum.

Rotamız güçlü ve büyük Türkiye, rüzgârımız şuurumuz ve tarihimizden gelen gücümüzdür.

Saygı ve Sevgilerimle.

 

Batuhan Tosun
TÜSİDAM Başkanı